top of page
English.png
Hebrew Clicked .png
בית ונוי לוגו.png

שופכים אור

החושך שמגיח בשעות מוקדמות וחג האורים שבפתח הם הזדמנות נפלאה לעצור לרגע ולבחון האם התאורה אצלכם בבית אכן ממלאת את יעודה באופן המקסימלי. פרט לאפקט הוויזואלי, להארה נכונה יש את הכוח להפיל או לרומם את תכנון החלל. מעצבים שופכים אור על כל מה שצריך לדעת בנושא.

מאת: מערכת בית ונוי - 27/11/2018

Aliza Sheinson - Tiles 01.jpg

מעצבת רב תחומית עליזה שינזון, קרדיט: יח"צ

בעיצוב הפנים העכשווי הפכו גופי התאורה לאלמנט מונומנטלי שיכול לקבוע ולהכתיב את תפיסת העיצוב של החלל כולו. לצד גופי התאורה השקועים והמנימליסטים ניצבים כיום פסלי תאורה מרשימים המהווים FOCAL POINT  וויזואלי מוחשי גם כשהם כבויים. לצד בחינת הפרמטרים הפונקציונלים, כי הלא לשם כך הם משמשים, מומלץ לבחון את הערך המוסף שגופי התאורה יכולים לצקת בחלל.

המעצבת הרב תחומית ויוצרת פסלי התאורה עליזה שינזון מסבירה כי כיום, עיצוב קולקציות תאורה מושתת על יצירת יישומים שונים, יצירתיים ואיכותיים בהארת חללים פרטיים וציבוריים והוספת ערכים פונקציונליים ואסתטיים ייחודיים ובלתי שגרתיים. "על אף היותם דוממים נדמה כי כל פסל ופסל מתוערר לחיים; שינזון השכילה להפיח בהם תנועתיות הרמונית ודינמית שמדגישה את הערכים האסתטיים והפונקציונליים ובכוחם ליצור אפקט מונומנטלי של ממש".

ואכן, בעיצוב הפנים העכשווי את מקומן של המנורות הסטנדרטיות תופסות אלה בעלות ערך עיצובי. בכל חלל וחלל ניתן למצוא אינספור אינטרפטציות של יוצרים ומותגים שעושים לילות כימים על מנת להמציא את הדבר הגדול הבא, זאת תוך מציאת האיזור הנכון בין מראה מרשים לפונקציונליות.

הארת המטבח:

המטבח המודרני מהווה נקודת מפגש בבית אך הוא גם חדר עבודה לכל דבר ועניין, לכן התאורה בו צריכה להיות פונקציונאלית ועליה להאיר את כל חלקי המטבח. לדברי מעצבת הפנים הדס רוט, מבעלות המשרד 'שירה מוסקל והדס רוט-הלל אדריכלים', מומלץ להשתמש  בתאורה שוטפת שמפזרת את האור בצורה שווה. על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר מומלץ לשלב בין מספר סוגי תאורה: תאורה ישירה, תאורת אווירה, תאורה דקורטיבי. את הגופים מפזרי האור ניתן להשיג במספר צורות:

"גופי תאורה צמודי תקרה הקיימים בגימורים וצורות שונות ריבועים עיגולים וכדומה", מסבירה רוט. "במידה ויש הנמכת תקרה מומלץ להשתמש בתאורה נוספת חלשה יותר על מנת לייצור אווירה נעימה במטבח כשלא נמצאים בו למשל בעת אירוח".

"גופי תאורה צמודי תקרה הקיימים בגימורים וצורות שונות ריבועים עיגולים וכדומה", מסבירה רוט. "במידה ויש הנמכת תקרה מומלץ להשתמש בתאורה נוספת חלשה יותר על מנת לייצור אווירה נעימה במטבח כשלא נמצאים בו למשל בעת אירוח".

לשיטתה, מומלץ להשתמש בתאורה נסתרת מתחת ובתוך ארונות המטבח זאת על ידי שימוש בפסי לדים וגופי תאורה שקועים על בסיס לד – חסכוני, לא מתחמם, אורך חיים ארוך..

לסיכום ממליצה רוט, לתלות מעל האי במטבח גוף תאורה דקורטיבי: "הוא יבלוט בחלל המטבח ויקשט אותו, במידה ופינת האוכל בסמוך לאי המטבח, ניתן לשבץ צילינדרים מעל האי במטבח כדי להשאיר את הבמה לגוף התלוי מעל פינת האוכל". היא אומרת.

Ola Alisher 01.jpg

אולה אלישר, צילום: שי אפשטיין

Ola Alisher 02.jpg

עיצוב פנים אולה אלישר, צלם: עודד סמדר

הארת חדרי הרחצה:

חדר הרחצה הוא המקום הפרטי והשקט בו אנו מתנקים, נרגעים, מתייפים וכדומה. לדברי מעצבת הפנים מיטל צימבר, "חדר הרחצה כיום הוא כבר לא חדר קטן ושולי בבית אלא חלל מעוצב ומושקע שמתוכנן בקפידה. חלק חשוב מעיצוב חדר הרחצה הוא התאורה. חשוב לדעת לשלב נכון את התאורה שתבליט ותציף את החדר באור. חשוב לבחור בתאורה פונקציונאלית בעלת אטימות מפני לחות ומים".

צימבר מסבירה כי בתאורה בחדר רחצה מומלץ להשתמש בגופי תאורה שקועי גבס מעל המראה והכיור, כך מקבלים תאורה ישירה על אותם אזורים.  במידה וחדר הרחצה הוא בעל ממדים גדולים יש אפשרות להיעזר בגוף תאורה מרכזי אשר מפיץ תאורה כללית בחלל.

 לדבריה, "ניתן לשים בתוך המקלחון או האמבטיה גופי תאורה שקועים על בסיס לד, אשר יוצרים אוירה נעימה ותורמים לדקורטיביות של החלל. כמו כן ניתן להשתמש במראות אשר התאורה מובנת כבר בתוכן כך ניתן להימנע מלראות את גופי התאורה אך בכל זאת לקבל אפקט אור שמתאים לשימוש במראה. מומלץ להשתמש בתאורת לד שקועה בתקרה או ליד האסלה לצורך התמצאות בשעות הלילה". 

הארת הסלון:

פירוש בחירת תאורה נכונה לסלון אינו בהכרח קניית גוף תאורה גדול, מרשים ודומיננטי. כך למשל, בדירות קטנות וסלונים עם תקרה נמוכה לא מומלץ להתקין מנורת תלייה אשר תקטין עוד יותר החלל. "במקרה זה הפתרון יהיה במינימליזם בצורת מנורות קיר", מסביר מעצב הפנים אורון מילשטיין. "צמודי הקיר "יאריכו" את הקירות, יקנו תחושה משחררת ונעימה של ריווח ויעניקו מראה נקי ומנימליסטי יותר בתוספת פיזור אור שלו ונעים אם בחזקתנו חפצי נוי או אומנות להם נרצה לתת דגש והבלטה, ניתן בהחלט לעשות זאת על ידי שימוש בתאורה ממוקדת אשר תאיר על הפריט ותקנה לו מראה מיוחד ויוקרתי".

Oron Milshtein 01.jpg

אורון מילשטין, צילום: אלעד גונן

Ola Alisher 03.jpg

מעצבת אולה אלישר, צלם: שי אפשטיין

Aliza Sheinson - Lily 01.jpg

מעצבת רב תחומית עליזה שינזון, קרדיט: יח"צ

הארת המסדרון:

ניתן לשבץ גופי תאורה שקועים בתקרה בסמוך לקירות על מנת לשטוף אמנות או תמונות התלויות על הקיר. גם מנורות קיר ששוטפות אור למעלה ולמטה ישדרגו את המסדרון.

Aliza Sheinson - Sparks 01.jpg

עליזה שינזון, צלם: גדעון לוין

Meital Tzimber 01.jpg

תכנון ועיצוב מיטל צימבר, צילום: נדב פקט

הארת חדרי הילדים:

מעצבת הפנים קרן ניב טולדנו ממליצה לחלק את חדר הילדים לאזורי תאורה שונים: "תאורה כללית חזקה ובהירה (במרכז התקרה או דרך הקירות). כאן מומלצת תאורת לד, שהיא בעלת צריכת חשמל נמוכה, עמידה ואינה פולטת חום. אזורי אור מומלצים נוספים: אור נוסף לקריאה מעל המיטה (בגובה 120 ס"מ מהרצפה) ומנורת שולחן".

לשיטתה, "בשלב תכנון החדר, מומלץ לבנות מנורה שקועה בקיר, בגובה 30 ס"מ, סמוך לדלת הכניסה. נורה זו יכולה לשמש כתאורת לילה. נורה השקועה בקיר יכולה בנוסף לשמש כתאורת חירום במקרה של הפסקת חשמל.  כמו כן, מומלץ לעשות שימוש בגוף תאורה הניתן לעמעום, המתאים לצרכים של הילדים, במיוחד לפני שעת השינה".

הארת חדרי השינה:

חדר השינה הוא הפינה האינטימית ביותר שלנו בבית בה מתקיימות השיחות האישיות בין בני הזוג, קריאה וצפייה בטלוויזיה, לכן יש לבחור את גופי התאורה בהתאם לצרכים הספציפיים של הדיירים. "את חדרי השינה מומלץ להאיר בגוף תאורה מרכזי ולהוסיף מנורות קיר לצורך האווירה", מסבירה מעצבת הפנים אולה אלישר. "מומלץ לשים גופי תאורה צמודי קיר מתכווננים בעלי נורות לד משני צדדי המיטה, הם מתאימים לקריאה ולצפייה בטלוויזיה. היתרון שלהם הוא שהם מרכזים את התאורה ולכן כשאחד מבני הזוג קורא התאורה מגיעה ישירות לספר ולא מפריעה לבן הזוג השני". 

אלישר ממליצה להשתמש במנורות דקורטיביות קטנות על השידות לצד המיטה: "הן גם תקשטנה את החדר וגם יפיצו אור נעים. מנורת עמידה בחדר תהווה גם מקור אור נעים וגם אובייקט דקורטיבי שיקשט את חדר השינה ויוסיף לו אמירה עיצובית". היא אומרת.

Oron Milshtein 02.jpg

אורון מילשטין, צילום: אלעד גונן

Keren Niv Toledano 01.jpg

קרן ניב טולדנו, צילום: איתי בנית

הארת פינת אוכל:

הארת פינת האוכל היא מעל לכל סימבולית. הצבת גוף תאורה מרשים במרכזה, או שני לצידי השולחן מהווים עוגן המסמל את התכנסות בני הבית סביב אלמנט אחד. לדברי צימבר, "בפינת האוכל מומלצת מנורה תלויה בהתאם למימדים של השולחן. בנוסף לשקועים בקירות מסביב, כך שבמידה ועושים אירוע או מפגש רב משתתפים השקועים יאירו בצורה טובה יותר את האזור".

Hilel.jpg

הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום: עודד סמדר

Hilel 2.jpg

הלל אדריכלות ועיצוב פנים, צילום: עודד סמדר

Meital Tzimber 02.jpg

עיצוב פנים מיטל צימבר, צלם: נדב פקט

To see the original article page in "Bait VeNoy" magazine, click here.

bottom of page